Masaż Balijski. Jak wygląda i jakie przynosi korzyści?

Masaże rozgrzewają, poprawiają krążenie krwi, zmniejszają bóle ciała i relaksują. Istnieją różne rodzaje masaży, a ten wywodzący się z Indonezji, a konkretnie z wyspy Bali, należy do terapii odprężających i łagodzących wiele dolegliwości. Łączy elementy reflekso i aromaterapię, akupresurę, elementy jogi z holistyczną ajurwedą, czyli tradycyjną medycyną indyjską.

Masaż balijski — orientalny masaż relaksujący

Ten typ masażu powstał na rajskiej wyspie Bali i doskonale oddziałuje na ciało i na psychikę. Niegdyś był bolesny, obecnie przyjemnie odpręża, wykorzystuje elementy jogi, akupresury i aromaterapii, stając się skutecznym, ale całkiem przyjemnym remedium na napięte mięśnie. Poprzez dotyk masażysta dociera aż do mięśni głębokich, których napięcie często jest przyczyną bólu, bezsenności i ogólnego rozbicia psychicznego.

Jak wygląda masaż balijski?

Podczas masażu balijskiego, który wykonywany jest w klimatycznym pokoju z łóżkiem do masażu, masażysta dokładnie rozciera, ugniata, rozciąga mięśnie, opukuje je i gładzi. Zawsze kieruje swoje ruchy ku górze, w kierunku węzłów chłonnych. Może także stosować elementy jogi, które rozciągają mięśnie i podnoszą ciśnienie krwi.

Masaż balijski skupia się na nogach, plecach i karku, na stopach i na dłoniach, wykorzystując elementy refleksologii. Masażysta uciska punkty, które odpowiadają za pracę wybranych organów. Taka stymulacja poprawia także krążenie krwi, a wraz z nią natlenienie komórek i przepływ substancji odżywczych. Żeby masaż przyniósł ulgę i rozgrzał ciało, specjalista masażu balijskiego delikatnie napiera swoim ciałem na mięśnie osoby masowanej.

Tym, co znacząco wpływa na samopoczucie klientów salonu masażu, jest cały rytuał wykorzystujący zapachy pochodzące z olejków eterycznych, kosmetyków do masażu, świec czy kadzideł. Wykorzystuje się aromaty ylang ylang, róży, jaśminu. Podczas zabiegu włączona jest relaksacyjna muzyka, także tradycyjna, pochodząca z regionu Indonezji.

Przygotowanie do masażu balijskiego

Żeby skorzystać z masażu balijskiego, nie trzeba specjalnych przygotowań. Należy jednak pamiętać, by na 1-2 h przed zabiegiem nie spożywać posiłków. Seans relaksacyjny i poprawiający stan zdrowia, jakim jest masaż balijski, trwa od 60 do 90 minut. Po zabiegu warto krótko odpocząć przed wyjściem do domu czy do pracy, a także napić się ciepłej herbaty.

Wskazania i przeciwwskazania do masażu balijskiego

Masaż balijski wpływa korzystnie na ciało i umysł. Polecić go można:

 • osobom przemęczonym, żyjącym w przewlekłym stresie,

 • skarżącym się na częste bóle głowy, także migrenowe,

 • osobom, które mają problem z zasypianiem, budzą się zbyt szybko, śpią za mało z powodu bezsenności,

 • cierpiącym na spadki nastroju, także długotrwałe, ze stwierdzoną depresją,

 • pacjentom z astmą, alergiami, chorującym na choroby układu oddechowego,

 • sportowcom, którzy przeciążyli mięśnie,

 • osobom po kontuzjach kończyn,

 • przy bólach kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku krzyżowym i karku,

 • pracownikom biurowym, którzy wiele godzin spędzają w pozycji siedzącej,

 • paniom, które bezskutecznie walczą z widocznym cellulitem.

Przeciwwskazania do masażu balijskiego to:

 • świeże złamania, także te zrośnięte,

 • nowotwory,

 • schorzenia układu krążenia,

 • aktywne zakażenia wirusowe i bakteryjne,

 • problemy ze skórą, w tym świeże rany,

 • hemofilia,

 • ciąża,

 • miesiączka.

Zalety masażu balijskiego

Ponieważ w trakcie zabiegu korzysta się z eterycznych olejków, łagodnej muzyki, a gabinet masażu jest miejscem ciepłym i zacisznym, masaż balijski koi nerwy, łagodzi stres, relaksuje. Jednak ugniatanie, ucieranie i głaskanie mają niebagatelny wpływ na mięśnie, przepływ krwi i funkcjonowanie organów wewnętrznych.

W wyniku zmniejszenia stresu i napięcia mięśniowego niwelowane są bóle głowy, karku, napięcia w dole pleców, a nawet bezsenność. Tkanki w mięśniach są pobudzone i szybciej się regenerują, co sprzyja sportowcom, zwłaszcza kiedy przygotowują się do zawodów.

Z zalet masażu skorzystają także osoby bierne, siedzące, spędzające wiele czasu przy biurku. Nie tylko zmniejszy się u nich napięcie mięśni, stres będzie zredukowany, ale także przyspieszy krążenie krwi. Ponieważ podczas zabiegu stosowane są kosmetyki zawierające olejki eteryczne, poprawiają się napięcie i nawilżenie skóry, a skórka pomarańczowa jest mniej widoczna.

Balijski masaż jest holistycznych rytuałem, co oznacza, że wpływa całościowo na ludzki organizm. Pomaga odzyskać siły fizyczne i podnosi nastrój.

Gdzie skorzystać z balijskiego masażu?

Żeby faktycznie czuć się komfortowo podczas masażu i odczuć korzyści płynące z dotyku, warto wybrać się do salonów, w których pracują specjaliści. W Thai Bali Spa, sieci salonów masaży wschodnich w Warszawie (aż cztery lokalizacje), w Krakowie, Gdańsku, Wołominie, Legionowie, Aninie, Łomiankach i Piasecznie zabiegi wykonywane są przez profesjonalistów, masażystów z Tajlandii, którzy technikę leczniczego dotyku opanowywali w trakcie wieloletniej praktyki.

Masaż balijski jest jednym z najczęściej wybieranych przez klientów gabinetów, ale można także skorzystać z masażu tajskiego, masażu gorącymi kamieniami czy stemplami ziołowymi.

Nasza strona korzysta z plików cookies. Zapewniają one prawidłowe działanie strony, narzędzi społecznościowych, reklamowych i analitycznych. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Ustawienia cookies możesz zmienić w preferencjach swojej przeglądarki internetowej.