masaż leczniczy

Masaż leczniczy. Kiedy i dlaczego warto z niego skorzystać?

Masaż leczniczy jest skuteczną metodą łagodzenia bólów mięśniowych i stawowych, redukuje napięcia, poprawia krążenie krwi i jakość snu. Może również wspomagać procesy zdrowienia po kontuzjach. 

Leczniczą moc dotyku warto wykorzystać, zwłaszcza kiedy masz okazję do umówienia się na wizytę w sprawdzonym gabinecie masażu. Chociaż masaż nie jest zabiegiem inwazyjnym i niebezpiecznym, to jednak zawsze warto zdać się na doświadczenie i profesjonalizm. 

Masaż leczniczy: Czym właściwie jest? 

Masaż leczniczy stosowany jest w celach terapeutycznych i medycznych. Poprzez manipulację mięśniami i ucisk tkanek miękkich można łagodzić niektóre schorzenia, takie jak ból pleców, kontuzje sportowe, przewlekłe bóle mięśni, bóle głowy, zapalenie stawów i różne schorzenia ortopedyczne. Z kolei masaż relaksacyjny jest bardziej ukierunkowany na relaksację i redukcję stresu, a niekoniecznie leczenie konkretnych problemów zdrowotnych.

Masaż leczniczy wykorzystuje różnorodne techniki masażu, które są dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta i jego problemów zdrowotnych. Są to głębokie uciski, rozciąganie mięśni, masaż punktów spustowych, techniki mobilizacji stawów. Dla porównania: masaż relaksacyjny skupia się na delikatnych technikach masażu, takich jak głaskanie, ugniatanie i oklepywanie.

Osoba wykonująca masaż leczniczy powinna mieć za sobą specjalne szkolenie w zakresie masażu terapeutycznego, a przed rozpoczęciem zabiegu powinna ocenić stan zdrowia klienta, by dostosować plan terapii do jego indywidualnych potrzeb. Masaż relaksacyjny nie wymaga tak szczegółowej oceny ani planu terapii. Ma on poprawić ogólne samopoczucie.

Sprawdź masaże lecznicze dostępne w naszych salonach Thai Bali Spa!

Historia masażu leczniczego 

Historia masażu leczniczego jest związana z ewolucją medycyny i kultury. Współczesny masaż leczniczy opiera się na tradycjach i technikach rozwiniętych przez wieki oraz na nowoczesnych badaniach i naukowym podejściu do terapii manualnej. 

Początki masażu leczniczego można odnaleźć w starożytnych cywilizacjach, takich jak egipska, chińska, grecka i rzymska. Starożytni Egipcjanie wykorzystywali masaż do leczenia różnych dolegliwości, a także w procesie balsamowania zmarłych. W Chinach masaż był często stosowany w ramach medycyny tradycyjnej.

W Europie, w okresie średniowiecza, praktyka masażu była kontynuowana głównie przez mnichów w klasztorach wykorzystujących masaż do leczenia chorych. W XIX wieku masaż leczniczy zyskał na popularności w krajach zachodnich. Zaczęły powstawać pierwsze szkoły masażu, a masaż stał się bardziej formalną dziedziną medycyny, aż stał się częścią medycyny konwencjonalnej w XX wieku. Terapeuci masażu zaczęli zdobywać certyfikaty i licencje. Masaż jest dzisiaj powszechnie stosowany w rehabilitacji i leczeniu urazów. To sprawdzona i skuteczna metoda terapeutyczna stosowana w leczeniu wielu schorzeń, takich jak bóle mięśni i stawów, urazy sportowe, przewlekłe problemy zdrowotne. 

Kiedy warto rozważyć masaż leczniczy?

Rozważ umówienie się na masaż leczniczy, gdy mierzysz się z bólem mięśni i stawów, przewlekłymi dolegliwościami, bólami głowy, a także problemami z układem krążenia lub napięciem nerwowym. Masaż leczniczy skutecznie łagodzi różnorodne dolegliwości oraz jest ważnym elementem zabiegów rehabilitacyjnych po urazach sportowych czy operacjach. Jeśli należysz do grupy osób silnie reagujących na stres i towarzyszy Ci ciągłe napięcie, również możesz znaleźć ulgę w masażu leczniczym. Przed masażem zawsze warto skonsultować się z lekarzem i wybrać z masażystą najbardziej dostosowane do potrzeb i problemów zdrowotnych techniki masażu.

Różne techniki masażu leczniczego 

Terapeuci masażu dostosowują swoją technikę do indywidualnych potrzeb klienta i celów terapeutycznych. W swojej pracy stosują między innymi: 

 • Głaskanie, które polega na delikatnym, długim i płynnym ruchu dłoni po skórze. Głaskanie rozluźnia mięśnie, poprawia krążenie krwi i przygotowuje ciało do głębszych technik masażu.
 • Rozcieranie polega na chwytaniu i ugniataniu mięśni palcami, kciukiem i dłońmi. Pomaga to w głębszym rozluźnieniu mięśni i usuwaniu napięcia.
 • Ugniatanie koncentruje się na chwytaniu i przesuwaniu tkanek miękkich w jednym kierunku. Ten ruch pomaga w rozluźnieniu mięśni i poprawie elastyczności.
 • Oklepywanie to technika wykorzystująca szybkie i rytmiczne ruchy, takie jak bębnienie, klepnięcia i lekkie uderzenia. Pomaga w pobudzeniu mięśni i poprawia krążenie krwi.
 • Wibracje to stosowanie delikatnych drgań na ciele klienta. Rozluźniają mięśnie i redukują napięcie. 
 • Masaż punktów spustowych koncentruje się na specyficznych punktach na ciele, w których gromadzi się napięcie. Terapeuta wywiera na nie nacisk, dzięki czemu ból ustępuje, a zakres ruchu się zwiększa. 
 • Mobilizacja stawów polega na delikatnym manipulowaniu stawami pacjenta. Poprawia ruchomość i elastyczność stawów.
 • Stretching polega na rozciąganiu mięśni i tkanek. Po rozciąganiu poprawia się zakres ruchu i elastyczność mięśni.

Wpływ masażu na zdrowie fizyczne i psychiczne 

 • Masaż leczniczy łagodzi bóle mięśniowe i stawowe, zwłaszcza jeśli są spowodowane napięciem, kontuzjami lub przeciążeniem.
 • Osoby cierpiące na przewlekłe bóle krzyża, migreny, bóle neuropatyczne mogą skorzystać z masażu leczniczego, by złagodzić te dolegliwości.
 • Sportowcy często korzystają z masażu leczniczego w trakcie rehabilitacji po kontuzjach, aby przyspieszyć powrót do formy.
 • Masaż leczniczy może pomóc kobietom w łagodzeniu bólu i dyskomfortu związanego z PMS.
 • Masaż leczniczy może być skuteczną metodą redukcji stresu i napięcia, dlatego ma pozytywny wpływ na ogólne samopoczucie.
 • Osoby cierpiące na różne formy zapalenia stawów, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, mogą doświadczyć ulgi w bólu.
 • Masaż leczniczy poprawia krążenie krwi u osób z problemami z układem krążenia.
 • Bóle pleców, zwłaszcza te związane z dysfunkcją kręgosłupa, mogą być łagodzone za pomocą masażu leczniczego.
 • Osoby cierpiące na przewlekłe napięcie mięśniowe poczują ulgę po rozluźniającym masażu leczniczym. 
 • Masaż taki może być stosowany jako terapia uzupełniająca w połączeniu z innymi metodami leczenia, takimi jak fizjoterapia czy terapia manualna.

Podsumowanie

Jeśli szukasz profesjonalnego masażu leczniczego, skontaktuj się z wybranym salonem masażu Thai Bali Spa. W takich miastach jak Józefów, Warszawa, Kraków, Gdańsk, w Łomiankach, Legionowie, Piasecznie, a nawet na Teneryfie działa sieć salonów masażu orientalnego oraz leczniczego, w których doświadczeni terapeuci wykonują bezpieczne i komfortowe zabiegi dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów. 

Bez względu na to, czy cierpisz na bóle mięśni, potrzebujesz relaksu, czy chcesz poprawić ogólne samopoczucie, masaż leczniczy może być doskonałym rozwiązaniem. Zadbaj o swoje zdrowie i dobrostan w Thai Bali Spa

 

Sprawdź także:

Chcesz wiedzieć o gorących ofertach?

Zostaw swój adres e-mail, abyśmy mogli informować Cię o specjalnych promocjach w Thai Bali Spa.

Bądź na bieżąco z nowościami!

Zostaw swój adres e-mail, abyśmy mogli informować Cię o specjalnych akcjach promocyjnych w Thai Bali Spa.