Masaż tajski jest techniką gwarantującą intensywne doznania, głębokie odprężenie i efektywne działanie niwelujące dolegliwości bólowe różnego pochodzenia.
Bolące plecy to problem, z którym boryka się coraz więcej osób. Poza przyczynami stricte medycznymi, takimi jak zwyrodnienia kręgosłupa czy dyskopatia, dolegliwości powoduje m.in. stresogenny tryb życia współczesnego człowieka. Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego może również powodować siedząca lub długotrwale stojąca praca, a także nieodpowiednie podejście do zadań wymagających podnoszenia czy noszenia ciężkich rzeczy.
Bóle pleców utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie? Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny dolegliwości i jak mogą Ci pomóc masaże na ból pleców!
Dlaczego boli mnie kręgosłup?
Dolegliwości bólowe odczuwane jako ból kręgosłupa czy ból pleców mogą mieć różne przyczyny. Zalicza się do nich zwyrodnienia i schorzenia układu ruchu (kostnego i mięśniowego) oraz rozmaite urazy. Ale to nie wszystko!
Bóle pleców – przyczyny:
- nadmierne obciążenie kręgosłupa podczas codziennych czynności,
- mała aktywność fizyczna/siedzący tryb życia,
- długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej (najczęściej w związku z wykonywaną pracą),
- nieprawidłowe ułożenie ciała podczas snu (ból pleców po nocy może być konsekwencją źle dobranego materaca i poduszki),
- częste noszenie nieodpowiedniego obuwia (buty z bardzo wysokim i niestabilnym obcasem, buty ze źle wyprofilowaną podeszwą),
- nieprawidłowe podnoszenie ciężarów/ciężkich przedmiotów i nierównomierny rozkład obciążeń (np. noszenie ciężkiej torby wyłącznie na jednym ramieniu),
- intensywne treningi siłowe (zwłaszcza z niewłaściwie realizowanymi technikami podnoszenia ciężarów),
- niewłaściwie zbilansowana dieta (niedobory składników odżywczych mogą osłabiać kości i mięśnie),
- otyłość.
Ból pleców o różnym natężeniu może również powodować stresujący tryb życia. Wysoki poziom adrenaliny powoduje bowiem przewlekle utrzymujące się napięcia mięśni, które w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do zwyrodnień w obrębie całego kręgosłupa.
Pamiętaj, że każdy ból kręgosłupa warto skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą. Bezwzględnej i pilnej konsultacji lekarskiej wymagają silne bóle pleców, które pojawiają się nagle i mają gwałtowny przebieg. Do ortopedy należy się również zgłosić, gdy bóle pleców o umiarkowanym nasileniu utrzymują się stale przez dłuższy czas.
Najczęstsze schorzenia kręgosłupa
Bolące plecy często są objawem wad postawy (wrodzonych i nabytych) oraz chorób toczących Twój organizm. Schorzenia powodujące bóle pleców mogą być bezpośrednio związane z układem kostnym lub dotyczyć innych układów (np. narządów w jamie brzusznej) i dawać objawy bólowe odczuwane jako ból pleców czy ból kręgosłupa.
Do najczęściej diagnozowanych schorzeń kręgosłupa, stricte związanych z układem ruchu, należą: dyskopatia, rwa kulszowa oraz zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.
Dyskopatia
Dyskopatia jest chorobą zwyrodnieniową krążka międzykręgowego (tzw. dysku) i należy do najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa. Przebieg choroby jest najczęściej procesem rozłożonym w czasie i na każdym etapie rozwoju dyskopatii chory może odczuwać dolegliwości bólowe o różnym nasileniu.
Do najbardziej charakterystycznych objawów dyskopatii należy nagły incydent bólowy, który potocznie określany jest jako „wypadnięcie dysku”. W rzeczywistości dochodzi do pęknięcia pierścienia włóknistego krążka. W większości przypadków uszkodzenia samoistnie się goją i zabliźniają, a ból stopniowo się zmniejsza.
W leczeniu choroby sięga się przede wszystkim po różne formy fizjoterapii, której celem jest wzmacnianie i uelastycznianie układu ruchu.
Rwa kulszowa
Nerw kulszowy jest największym nerwem w ciele człowieka, a jego uciśnięcie może powodować bóle o dużym i bardzo dużym natężeniu. W zależności od miejsca uciśnięcia nerwu możemy mówić o „zapaleniu korzonków” (ból odczuwany jest w dole pleców) lub rwie kulszowej (ból promieniuje od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa, przez pośladek, udo i podudzie, aż do stopy). Chorzy często obserwują u siebie poprzedzające atak bólu rwy kulszowej łagodniejsze bóle kręgosłupa lędźwiowego.
Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej są choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, do których zalicza się opisaną wyżej dyskopatię.
Doraźne leczenie rwy kulszowej polega na łagodzeniu objawów bólowych. Chory powinien przez 2-4 dni odpoczywać w pozycji leżącej oraz uśmierzać ból za pomocą odpowiednio dobranych leków przeciwbólowych. W celu uniknięcia nawrotów choroby konieczne może okazać się leczenie ortopedyczne i fizjoterapia.
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa to obszerna grupa schorzeń związanych z przedwczesnym zużyciem oraz zniekształceniem kręgów i stawów międzykręgowych. Zmiany zwyrodnieniowe najczęściej obejmują szyjny i lędźwiowy odcinek kręgosłupa, co może powodować bóle głowy, szyi i karku, bóle ramion i łopatek oraz bóle w dole pleców. W zaawansowanych schorzeniach ból kręgosłupa może promieniować do rąk i nóg.
Leczenie zwyrodnień kręgosłupa wymaga w pierwszej kolejności zmiany trybu życia, wprowadzeniu co codziennej rutyny aktywności fizycznej i optymalizacji diety pod kątem dostarczania organizmowi wszystkich niezbędnych mikro i makro składników. Pomocna może być również fizjoterapia oraz masaże, w tym masaż tajski. Bardzo zaawansowane zwyrodnienia kręgosłupa mogą wymagać przeprowadzenia leczenia operacyjnego.
Jak sobie radzić z bólami pleców domowymi sposobami?
Domowy sposób na ból pleców? Dolegliwości bólowe można łagodzić, sięgając doraźnie po ogólnodostępne środku przeciwbólowe, biorąc ciepłe kąpiele oraz stosując zimne lub ciepłe okłady/plastry.
Jeżeli bóle pleców pojawiają się rano, to ich przyczyną jest najprawdopodobniej nieodpowiednia pozycja do snu. W tym przypadku konieczna może okazać się wymiana materaca oraz poduszki.
W dłuższej perspektywie pozytywne rezultaty w kontekście niwelowania dolegliwości bólowych zapewni wdrożenie umiarkowanej aktywności fizycznej oraz regenerujących zabiegów na ciało, do których zalicza się masaż tajski.
Masaże lecznicze na ból kręgosłupa
Masaże lecznicze to szeroka kategoria zabiegów, których celem jest wielowymiarowa regeneracja ciała. Odpowiednio przeprowadzane serie masowania, uciskania, ucierania czy oklepywania usuwają napięcia mięśniowe, głęboko odprężają i rozluźniają.
Właściwie dobrane techniki masażu mają pozytywny wpływ na układ ruchu i mogą mieć szerokie spektrum oddziaływania, od redukcji stresu, przez poprawę krążenia krwi i limfy, po niwelowanie dolegliwości bólowych kręgosłupa.
Co to jest masaż tajski? Jakie są zalety masażu tajskiego?
Ojczyzną masażu tajskiego jest Tajlandia, w której technika znana jest jako „nuat phaen boran”, czyli „starożytny masaż klasyczny”. Historia masażu tajskiego liczy sobie ponad 2 tysiące lat, a w charakterystycznych dla tej techniki sekwencjach ruchów możemy odnaleźć elementy m.in. jogi, strechingu czy japońskiego masażu Shiatsu.
Tym, co wyróżnia masaż tajski na tle innych technik, jest aktywna postawa osoby masowanej. Podczas masażu dynamicznie współpracujesz z masażystą/masażystką, zmieniając pozycję i położenie kończyn. Podczas masażu nie stosuje się olejków, a osoba masowana może mieć na sobie lekki i niekrępujący ruchów strój sportowy. Masażysta/masażystka podczas zabiegu używa nie tylko swoich dłoni, ale również łokci i stóp.
Co może dać Ci masaż tajski? Każda sesja efektywnie redukuje stres, ułatwia odprężenie i relaks oraz przynosi ulgę w zmęczeniu psychicznym i fizycznym. Oto najważniejsze efekty regularnego poddawania się tej technice masowania:
- poprawa samopoczucia,
- poprawia krążenie krwi i limfy,
- poprawa skuteczności procesów usuwania toksyn z organizmu,
- poprawa wyglądu skóry i zmniejszenie widoczności cellulitu,
- pozytywny wpływ na witalność i odporność organizmu,
- intensywne rozciąganie i uelastycznianie mięśni i więzadeł,
- poprawa ruchomości stawów,
- łagodzenie przykurczy mięśni i ścięgien (również potreningowych u sportowców),
- redukcja bólów głowy – napięciowych i migrenowych,
- redukcja dolegliwości bólowych kręgosłupa – przede wszystkim szyjnego i lędźwiowego.
Sprawdź nasze masaże tajskie i balijskie jakie mamy w ofercie: https://thaibalispa.pl/masaze
Podsumowanie
Bóle pleców dotyczą coraz większej liczby osób. W przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa, których bezpośrednią przyczyną nie są poważne schorzenia układu ruchu – najlepszym sposobem na poprawę komfortu życia jest wprowadzenie do codziennej rutyny aktywności fizycznej oraz masaży.
Thai Bali SPA to miejsce, w którym masaże tajskie wykonywane są przez doświadczonych specjalistów, w zacisznych gabinetach urządzonych w orientalnym stylu.