Sposobów na masowanie ciała jest wiele, ale chyba żaden nie kojarzy się tak bardzo z ciepłą, rozgrzaną skórą, jak masowanie gorącymi kamieniami. To metoda znana od tysięcy lat, wymyślona i dopracowana do perfekcji przez mieszkańców Dalekiego Wschodu. Po masażu kamieniami można poczuć się głęboko odprężonym, spokojnym, a nawet pozbyć się bólu głowy czy kręgosłupa!
Masaż kamieniami – jak wygląda?
Masaż kamieniami trwa 60-90 minut i jest techniką, którą posługują się doświadczeni masażyści. Najpierw wybierają oni gorące, wilgotne kamienie o gładkiej strukturze, a następnie głaszczą nimi skórę.
Podczas tego dotyku ważne jest uczucie komfortu. Ciepła, ale nie gorąca. Masażysta dba więc o to, by kamienie miały temperaturę dopasowaną do indywidualnych odczuć klienta salonu masażu. Kiedy ciało przyzwyczai się do ciepła kamieni, można wykonywać masaż szybciej i bardziej zdecydowanie. Z czasem też, kiedy kamień lekko ostygnie, układany jest w wybranym przez masażystę punkcie na ciele.
Do masowania używane są nie tylko gładkie strony kamienia, ale także jego brzegi, przez co można bardziej oddziaływać na ciało i przynosić ulgę w bólu. Kamienie są różnej wielkości. Największych używa się podczas masażu tułowia – pleców i brzucha, najmniejszych podczas masowania palców dłoni, stóp, a także twarzy.
Sprawdź naszą ofertę masażu gorącymi kamieniami!
Masaż gorącymi kamieniami – przeciwwskazania
Chociaż masaż gorącymi kamieniami jest przyjemny i bezpieczny, istnieją stany chorobowe i sytuacje, kiedy nie można go wykonać. Przede wszystkim będzie to ciąża. Kobietom ciężarnym polecane są inne masaże, opracowane z myślą o nich.
Gorączka, która wynika z infekcji bakteryjnej i wirusowej, powinna być powodem odsunięcia masażu w czasie aż do wyzdrowienia. Z masażu kamieniami nie powinny korzystać też osoby z nadciśnieniem, wadami serca, z problemami układu krążenia, skłonnością do powstawania zakrzepów i żylaków. Przeciwwskazaniem jest też nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroby nowotworowe, zaburzenia czucia.
Lepiej nie wykonywać masażu kamieniami, kiedy na skórze widoczne są skaleczenia, rany, gdy skóra jest nadwrażliwa i skłonna do alergii. Także osoby z brakiem tolerancji na podwyższone temperatury powinny zdecydować się na inny rodzaj relaksujących zabiegów.
W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem albo przed zapisaniem się na zabieg spytać obsługę salonu, czy jakaś występująca dolegliwość nie jest przeszkodą w wykonaniu tego typu zabiegu. Wykwalifikowany masażysta powinien też przed zabiegiem wypytać klienta o stan jego zdrowia.
Masaż gorącymi kamieniami – kiedy warto skorzystać z zabiegu?
Masaż gorącymi kamieniami to antidotum na zmęczenia, stany osłabienia i zły nastrój. To także łagodnie działający, ale skuteczny lek na bóle kręgosłupa, mięśniowe, bóle głowy. Z masażu gorącymi kamieniami warto skorzystać w okresach chronicznego stresu, a także w przypadku powolnej przemiany materii czy problemów z układem limfatycznym i krwionośnym.
Na pewno poprawi samopoczucie jesienią i zimą, kiedy czujemy się wychłodzeni i nie mamy energii do działania.
Na co wpływa masaż gorącymi kamieniami?
Masaż gorącymi kamieniami ma znaczenie dla samopoczucia fizycznego i psychicznego. Między innymi przyspiesza cyrkulację krwi, która dotlenia organizm i zapewnia mu składniki odżywcze. Pobudzony układ krążenia to także szybsza przemiana materii, a co za tym idzie, organizm skutecznie pozbywa się toksyn.
Ciepły dotyk kamieni relaksuje mięśnie, zmniejsza ich napięcia i redukuje ból. Przesuwanie i ugniatanie ujędrniają skórę oraz zmniejsza widoczność cellulitu.
Cały zabieg, który przeprowadzany jest w klimatycznym salonie, z przyjemną muzyką w tle, działa odprężająco, wycisza, relaksuje. Te wszystkie zmiany można odczuć już po kilku minutach masażu.
Twórcy tej dalekowschodniej techniki wierzyli również, że zabieg wpływa na przepływ energii w organizmie w tak zwanych meridianach, czyli kanałach energetycznych, oraz że odblokowuje czakry, ośrodki energetyczne. Według nich znaczenie ma układ kamieni i kolejność ich przesuwania, zgodna z punktami energetycznymi rozmieszczonymi w ciele.
Jednak nawet osoby, które nie zajmują się medycyną alternatywną czy ezoteryką, na pewno odczują zauważalne korzyści płynące z masażu i z przyjemnością będą wracać na zabieg regularnie, a także w chwilach osłabienia organizmu i spadku nastroju.
Przygotowanie do masażu gorącymi kamieniami
Na masaż gorącymi kamieniami można przyjść niezależnie od pory roku czy dnia. Nie wymaga też specjalnych przygotowań, poza tym, że warto przed i po zabiegu sięgać po wodę do picia, a jednocześnie ograniczyć spożycie ciężkostrawnych potraw i zaniechać gorących kąpieli tuż przed masażem.
W gabinecie, w którym jest przyjemnie ciepło, można zdjąć ubranie. Ciało jest masowane oliwką albo specjalnym olejkiem, który sprawia, że ciepłe kamienie gładko przesuwają się po skórze. Olejki nierzadko są pachnące i dodatkowo rozgrzewają skórę, kamienie zaś są gładkie, bardzo miłe w dotyku i podgrzewane są w wodzie do temperatury 50 stopni C.
Podsumowanie
Zalety masażu gorącymi kamieniami są tak liczne, że warto chociaż raz zdecydować się na zabieg. Wielu klientów wraca jednak regularnie na kolejne, by uśmierzyć ból ciała i złagodzić stres.
W salonie Thai Bali Spa masaże gorącymi kamieniami wykonywane są przez wykwalifikowanych masażystów z Tajlandii, kraju, w którym od tysięcy lat tworzy się najdoskonalsze techniki masażu. Salony działają w Warszawie, w Krakowie, Gdańsku, Wołominie, Legionowie, Aninie, Łomiankach i Piasecznie.